Kas yra Hipnoterapija?


Trumpai kalbant, Hipnoterapija - tai psichoterapijos rūšis, kuri pasitelkia hipnozę, kaip būdą pasiekti įvairius procesus, kurių žmogus nesugeba pasiekti sąmonės būsenoje. Šiai dienai yra 4 pagrindinės Hipnoterapijos mokyklos: Tradicinės hipnozės mokykla, Eriksoninės hipnozės mokykla, Hypno-analizės mokykla ir Kognytivinės-elgesio hipnozės mokykla.

Tradicinėje hipnozėje pasitelkiami tiesioginiai įtaigos būdai. Tai reiškia, jog tiesiogiai veikiama į simptomų mažinimą. Pvz.: jei kamuoja rankos skausmas, tai įtaiga tiesiogiai orientuojasi į rankos skausmą “Jūsų rankos skausmas mažėja”.
Eriksoninėje hipnozėje pasitelkiami netiesioginiai įtaigos būdai, naudojant metaforas. Pvz.: “Net ir pažeista ar ligota medžio šaka, atlaiko stipriausius vėjus ir pūgas”.
Hypno-analizės hipnozė kilo iš psichoanalitinės teorijos, kuri teigia, jog asmens problemos bus išspręstos, kai jis suvoks nuneigtas ar užgniaužtas patirtis. Hipnozės dėka bandoma tas patirtis “atskleisti”.
Kognityvinė-elgesio hipnozė remiasi Kognityvinės ir elgesio terapijos bei Mindfulness pagrindais. Hipnozės metu, veikiama per asmens kognicijas, elgesį bei dėmesio sutelkimą. Kognityvinės-elgesio hipnozės veiksmingumas ir efektyvumas yra labiausiai moksliškai įrodytas.

Kam skirta Hipnoterapija?


Hipnoterapija gali būti taikoma tiek asmenims turintiems psichikos sutrikimų, tiek asmenims susiduriančiais su kasdieniniais sunkumais.

Hipnoterapija, kaip pagrindinis pagalbos būdas taikoma:

Lėtiniam skausmui;
Visiems seksualinio pobūdžio sutrikimams;
Persivalgymui (angl. bing eating);
Emociniam valgymui;
Žalingų įpročių keitimui;
Priklausomybėms;
Menkos motyvacijos stiprinimui;
Dėmesio koncentracijos gerinimui;
Žemos savivertės ir pasitikėjimo savimi stiprinimui;
Žemo asertyvumo stiprinimui;
Streso, įtampos mažinimui;

Hipnoterapija, kaip papildomos pagalbos būdas taikoma:

Anoreksijai;
Bulimijai;
Obsesiniam kompulsiniam sutrikimui;
Generalizuotam nerimo sutrikimui;
Panikos sutrikimui;
Potrauminiam streso sutrikimui;
Įvairioms fobijoms;
Asmenybės sutrikimams;

Esant šiems sutrikimams, pagrindiniam gydymosi būdui rekomenduojamos kitos psichoterapijos rūšys: Kognityvinė ir elgesio terapija, Schemų terapija, Mindfullness ar Dialektinė elgesio terapija.